Co to jest i jak działa motoreduktor?

Zamów motoreduktory na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia silnika elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w wielu zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, zatem zawsze występuje nieznaczna dysproporcja między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak sprzęgła czy hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na drobiazgowe wyliczenia i testy różnych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, średnich lub sporych obciążeń, a także do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Wykorzystanie oraz warianty motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka typów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną).

Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to transport, przemysł lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in wirniki, linie produkcyjne, schody ruchome albo podnośniki. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, że ilość możliwych zestawów, jakie obecnie mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]