Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Jeśli szukasz silnika na prąd stały, koniecznie sprawdź https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele maszyn, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź olbrzymie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one zbudowane ani jak działają te silniki.

Silniki na prąd stały – co powinno się wiedzieć?

Rolą silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Zénobe Gramme, Moritz Jacobi oraz Thomas Edison. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, nieruchomego statora, rotora, komutatora i szczotek. Dzisiaj na co dzień wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za fenomenalną niezawodność, jak również bezgłośną pracę.

Silniki elektryczne DC to napęd wielu popularnych sprzętów

Stwierdzenie, iż silniki na prąd stały są używane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik CD/DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są częścią samochodzików czy pociągów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem to one napędzają modne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silników na prąd stały używają też hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu można kupić w sklepach dla hobbystów oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od najlepszych światowych producentów.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]