Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Skieruj się tutaj, aby kupić obrączki Kraków.

Dla wielu ślub jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy małżonków do końca życia, a oznaką ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki.

Historia i tradycje związane z obrączkami

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc ich historia jest wspólna i sięga wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Niewiele osób wie jednakże, iż panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później. I chociaż wcześniej miały miejsce sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, jednakże tradycja ta upowszechniła się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych krajach, jak na przykład w Meksyku, w Szwecji, w Czechach albo w Egipcie, nakłada się je na lewą dłoń, którędy podług niegdysiejszych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary mierzą i wybierają obrączki ślubne wspólnie, jednakże tradycja powiada, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się delikatniejszym wzornictwem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z przeróżnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch odmian złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą również nieraz usługę grawerunku. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub istotny dla młodej pary cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]