Pierścionki zaręczynowe – skąd wywodzi się ta tradycja?

Znajdź pierścionki zaręczynowe Kraków.

Gdy spotkasz kobietę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Najpierw jednak ma miejsce ta wymarzony przez wiele kobiet moment – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – tradycja od wielu wieków

Obdarowanie ukochanej pierścieniem to niezwykle stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają kształt okręgu, który reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, zwanym notabene “palcem obrączkowym”, co wynika z poglądu, iż od tego palca biegnie “vena amoris”, czyli żyła wiodąca prosto do serca. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli do Europy rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych. Na początku wytwarzano je ze skóry, z trzciny, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Cennymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano jedynie wówczas, gdy mężowie chcieli zaprezentować swoje całkowite zaufanie do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, drogimi kamieniami i platyną, aczkolwiek materiały te tak naprawdę powszechnie wykorzystuje się do ich wytwarzania dopiero od kilku stuleci, przy czym duży przyrost ich uznania można zauważyć w poprzednim wieku.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich koszt ma znaczenie?

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścionek z pokaźnym diamentem, jednak możliwości dowolnego zestawiania przeróżnych kamieni i metali są szerokie. Oprócz diamentów stosuje się szafir, rubin bądź szmaragd. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, a nawet drewno, jednak w dalszym ciągu na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i rozmaitych typów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było pogląd, iż mężczyzna winien wydać na niego minimum dwumiesięczną wypłatę. Cena zakupu zależna jest od rozmaitych czynników: użytego kamienia, materiału, ilości karatów czy designu, skutkiem tego każdy kupi ładny, niepowtarzalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednakże na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim wyrazem zaangażowania i uczucia, zatem jego koszt nie jest najistotniejszy. Istotne jest to, czy spodoba się naszej wybrance.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]