Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na początku łatwo pomylić się, że to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem odpowiedniej technologii wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca oraz powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. To z tego względu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego kolor?

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, którym jest pokryty. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż kamień przybiera fioletowy kolor, błękitny zaś jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze efekty daje obrabianie białego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak przed chwilą napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często stosują go więc do produkcji wisiorków, pierścionków czy innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do eleganckich strojów – świetnie prezentuje się również na co dzień. Ważna jest też mnogość barw, dzięki której łatwiej możemy wybrać ozdoby do konkretnej kreacji.