Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Zainteresowany Cross Linking Kraków? Skieruj się tu.

Stożek rogówki to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może powodować kolejne schorzenia oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – na czym polega schorzenie?

Rogówka to przezroczysta część oka, która mocno koncentruje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jakkolwiek posiada mnóstwo nocyceptorów. W okolicy trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się także podwójne widzenie. Keratoconus nierzadko współistnieje z innymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie dolegliwość jest korygowana za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jakkolwiek konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą rozmaitych procedur medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Świetne rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie niezborności albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który zupełnie likwiduje wadę wzroku.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]