Zajrzyj na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html, aby znaleźć informacje o bólu kręgosłupa piersiowego
Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym stopniowo zaczyna być normalnością dla sporej części społeczeństwa. Współcześnie jest to niedyspozycja, z którą borykają się nie tylko osoby starsze. Siedząca praca powiązana z nikłą aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego typu doświadczają także młodsze osoby.
Geneza bólu pleców
Ból pleców może mieć sporo przyczyn. Jego pojawienie się np. na wysokości klatki piersiowej w wielu przypadkach związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także sygnalizować powstawanie chorób narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie inicjuje się m.in. od sprawdzenia tego typu przyczyn. Z kolei ból między łopatkami oraz ból kręgosłupa lędźwiowego notorycznie jest efektem przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni czy więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle przestawianiem przedmiotów o sporej masie lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest ignorowany, gdyż zanika po odpoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Oczywiście ból kręgosłupa bywa też konsekwencją najrozmaitszych stanów zapalnych oraz urazów niejednokrotnie tak błahych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero w trakcie rozmowy z ortopedą.
Przeciwdziałanie bólom kręgosłupa
Bólu pleców nie wolno lekceważyć i należy szybko zgłosić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Zidentyfikuje on wstępnie rodzaj i źródło bólu, a następnie wystawi skierowanie do stosownego specjalisty, który zaplanuje efektywną formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. O kręgosłup trzeba troszczyć się od wczesnego wieku, także wtedy, gdy nie sprawiał dotychczas problemów. Dlatego lekarze rekomendują dbanie o odpowiednią wagę, regularne ćwiczenia, jak również pamiętanie o poprawnej postawie, np. w trakcie pracy przy biurku. Spięte mięśnie grzbietu czy karku można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też przy użyciu aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami pobudza cyrkulację limfy i krwi, jak również umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy.
Dane:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]