Co zamiast laserowej korekty wzroku? O ortokorekcji

Uzyskaj więcej informacji o ortokorekcji.

Czy korzystanie ze szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności to konieczność? Tak, gdyż przy niewielkiej wadzie wzroku okulary mogą być zbyteczne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja – odwracalna metoda korekty kształtu rogówki

Astygmatyzm i krótkowzroczność to problematyczne wady wzroku, które potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Można je skorygować przy użyciu lasera, niemniej jednak spory odsetek osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodów braku środków finansowych lub wprost z lęku przed laserem. Nie oznacza to jednakże, że są one nieodwołalnie skazane na zakładanie okularów i doświadczanie stopniowego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i wstrzymać jej postęp za pomocą ortokorekcji – bezpiecznej, niechirurgicznej, a – przede wszystkim – efektywnej procedury polegającej na korekcie kształtu rogówki podczas snu. Jak to możliwe? Gdy osoba, która założyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, poprawiając jej krzywiznę przez właściwe jej wypłaszczenie i tym samym usuwają przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest wyczuwalny często nawet po jednej nocy od ich pierwszego zastosowania. Należy jednak uwydatnić, iż rezultat nie jest permanentny jak po laserowej korekty wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy regularnym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, dokładnym stosowaniu się do wskazówek lekarza prowadzącego, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do powikłań. Zmiana kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest kompletnie odwracalna – po rezygnacji z noszenia ortosoczewek rogówka wraca samoistnie do swego wcześniejszego kształtu.

Kto może poddać się metodzie ortokorekcji?

Krótkowzroczność to choroba, która dotyka osoby w różnym wieku, również najmłodszych. Dobrą wiadomością jest więc to, iż ortosoczewki mogą zakładać dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu codziennie mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich przyjaciele bez wad wzroku. Trzeba jednakże wiedzieć, iż użycie z ortosoczewek jest niewskazane przy miopii powyżej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdej osoby jest inna, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po przygotowaniu mapy rogówki oraz skrupulatnym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to między innymi blizny na rogówce oraz zapalenie oka.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]