Plastyka powiek jest wyjściem dla osób, które odczuwają dotkliwy dyskomfort wywołany ich opadaniem. Skóra powiek jest niezmiernie cienka, zatem w miarę szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem elastynę oraz kolagen, co powoduje jej zwiotczenie. Ale opadające powieki nie są zmorą wyłącznie osób starszych. Nieraz na tę dolegliwość z przyczyn genetycznych cierpią także ludzie w młodym wieku.
Z jakich powodów pacjenci decydują się na plastykę powiek?
Starzenie się skóry jest nieuchronne i aktualnie medycyna nie osiągnęła wciąż poziomu, który umożliwiłby jego zupełne powstrzymanie. Opadanie powiek jest zatem pospolitym następstwem utraty przez skórę elastyczności. W większości wypadków opadające powieki są jedynie problemem estetycznym, bowiem sprawia, że twarz wygląda na niezwykle strudzoną. Aczkolwiek liczni pacjenci zapisują się na korektę ze względów leczniczych – opadające powieki przyczyniają się do głębokiego zmęczenia oczu, znacznego ograniczenia pola widzenia czy powracającego bólu głowy. Może to więc wyraźny wpływ na komfort życia, poprzez utrudnianie codziennych czynności, jak czytanie czy kierowanie autem.
Na czym polega blefaroplastyka, czyli zabieg plastyki powiek górnych?
Podniesienie powiek górnych polega na zrobieniu nacięcia w skórze w naturalnym załamaniu i pozbyciu się niepotrzebnej luźnej tkanki. W niektórych sytuacjach usuwa się też nagromadzoną tkankę tłuszczową. Cięcie zszywane jest cienkimi szwami, dzięki czemu po zasklepieniu blizna po nacięciu będzie niezauważalna. Zabieg plastyki powiek trwa zwykle około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oczu, czasem pacjent czuje także pieczenie powiek, jednakże zazwyczaj już po plus minus dwóch tygodniach pacjenci wracają do swoich codziennych zajęć.
Nie każda osoba może zakwalifikować się do zabiegu korekty powieki górnej, z tej przyczyny uprzednio niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki znajduje się między innymi cukrzyca, choroby serca i nadciśnienie. Podniesienia powiek górnych nie wykonuje się też u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.