Podstawowe wiadomości o urologii

W tym miejscu uzyskasz szczegółowe informacje o urologii w Krakowie.

Spotkanie z urologiem powoduje u pokaźnej grupy pacjentów skrępowanie. Choroby, które bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co sprawia, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie pewne przejawy choroby, nierzadko wahają się przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Niestety może to rodzić groźne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie bagatelizuj tych objawów! Sprawdź, kiedy trzeba zapisać się do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję hormonów. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać mnóstwo różnorodnych objawów, które w wielu przypadkach są lekceważone przez chorych w nadziei, że same miną. Na które więc symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszystkie zmiany powiązane z moczem, czyli obecność w nim ropy lub krwi, jego spienienie czy ciemne zabarwienie, ale także ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy mogą być także mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza bądź pleców i opuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni powinni umówić się do niego jeśli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), wywołaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Trzeba przy okazji zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Leczenie wodniaka jądra, wazektomia i skomplikowane zabiegi – codzienność pracy urologa – leczenie wodniaka jądra, wazektomia i złożone zabiegi

Pacjenci często przychodzą do poradni urologa w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego organu), a także leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień wykonują również mnóstwo złożonych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka miedniczek nerkowych.

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]