Oczyszczanie powietrza z cząstek pyłu – o filtrach absolutnych i dokładnych

Dowiedz się więcej o filtrze F7

Nie ma co się oszukiwać: jakość powietrza w naszym kraju nie jest najlepsza. Pod tym kątem Polska jest na jednym z ostatnich miejsc pośród państw Unii Europejskiej. Regularnie pojawiają się nowe komunikaty o przekroczeniu dozwolonego poziomu pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 i stąd też bezustannie poszukiwane są skuteczne rozwiązania, pomagające radzić sobie ze wzrastającym zanieczyszczeniem, głównie w miejscach, gdzie utrzymanie czystości powietrza jest niezmiernie istotne (przykładowo w obiektach służby zdrowia).

Filtry F7 i F9 – skutecznie filtrują pyły PM2.5 oraz sierść zwierząt

Filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA), czyli filtry powietrza wysokiej skuteczności, znane i stosowane są od lat 70-tych. Są obecne m.in. w odkurzaczach oraz domowych oczyszczaczach powietrza. W systemach wentylacyjnych montowanych w urzędach, biurach lub domach doskonale spełnią swoje zadanie uniwersalne filtry dokładne minipleat, które w zależności od klasy poradzą sobie z wyłapywaniem pyłów zawieszonych PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki tworzą smog. Nie są dla nich kłopotem także takie zanieczyszczenia, jak włosy, spaliny czy pyłki roślin. Wybierając filtry dokładne F7 czy F9 wypada wziąć pod uwagę nie tylko ich wydajność, ale także jakość ich konstrukcji. Te wytwarzane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ramę ze stali ocynkowanej cechującą się dużą odpornością na uszkodzenia oraz złe warunki atmosferyczne (jak wysoka wilgoć, temperatura). Skuteczny wkład filtracyjny wytworzony z włókna szklanego zabezpieczony jest po stronie wlotu powietrza aluminiową siatką. W filtrach mini-pleat ułożony w małe plisy papier filtracyjny wzmocniony jest klejem z tworzywa sztucznego, co sprawia, iż filtry te posiadają dużą żywotność. Filtry minipleat dostępne są w kilkunastu wymiarach dostosowanych do zapotrzebowania każdego odbiorcy.

Filtry HEPA H13 i H14 – wydajna filtracja w ekstremalnym środowisku

Do zastosowań przemysłowych wymagane są natomiast filtry o znacznie wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą zdołają zapewnić filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy pakietu filtrującego są w nich rozdzielone w regularnych odstępach przez separatory z aluminium, a trwała obudowa, także wykonana z ocynkowanej stali, jest odporna na wodę i zmiany temperatury, co pozwala na sprawną pracę w wymagającym środowisku (nawet do 80°C). Filtry tego typu stosowane są tam, gdzie powinno się zachować najwyższe normy czystości powietrza, jak przykładowo w zakładach produkujących leki.

Fotografia pochodzi ze strony marss.pl.

Dane:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46