Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

E-faktury - uzupełnij swoje wiadomości!

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właściciele przedsiębiorstw na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę danych zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie niewiele powie osobie, która nie umie go rozszyfrować, natomiast dla odpowiedniego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu będzie całkowicie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę prowadzi do tego, że niezależnie od tego który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane tak samo. Jest to istotny krok naprzód w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory nierzadko spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje możliwość pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – właściciele firm wiele na tym zyskają

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług i akcyzowego. Watro podkreślić, iż konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]