Kantor wymiany walut online – jak to działa?

Jeszcze dziesięć lat temu jedyną drogą wymiany waluty była transakcja w oddziale banku lub w kantorze – na te ostatnie w dalszym ciągu można się natknąć w galeriach handlowych oraz przy sklepach wielkopowierzchniowych! Aczkolwiek w ekspresowo transformującej się rzeczywistości, ludzie zapragnęli wymieniać waluty obce bez potrzeby ruszania się z domu i po niższych kosztach, skutkiem tego właśnie pojawiły się kantory online, w których jest to możliwe.

Jak funkcjonuje kantor online?

Operacja w kantorze internetowym jest równie łatwa jak wymiana waluty w kantorze stacjonarnym. Użytkownik wchodzi do serwisu przez utworzony przez siebie profil, a następnie przelewa do swojego panelu kwotę, którą chce przewalutować. Atutem kantorów wymiany walut przez internet jest głównie to, iż przewalutowanie można zlecać w nim w każdej chwili, a samo przewalutowanie odbywa się już w porze pracy serwisu po aktualnych kursach, ustalanych na podstawie danych zaczerpywanych z Forex w kilkusekundowych interwałach, a nie – jak to jest w przypadku tradycyjnych kantorów – po uśrednionych kursach, zwykle z minionej doby. Następnym i niesłychanie istotnym plusem kantorów online są mniejsze spready niż te proponowane przez kantory tradycyjne i banki. Wymiana w tych drugich polskiego złotego (zależnie od narzuconego cennika) może skutkować zapłaceniem spreadu na poziomie nawet 3-4%, natomiast w kantorze online spready przeważnie nie wychodzą poza 2%. Kantory internetowe świadczą także kilka pomocnych usług stosowanych przez użytkowników, np. umożliwiają ustawienie transakcji odroczonej, w której użytkownik zleca wymianę waluty po preferowanym przez niego kursie (przewalutowanie jest realizowane dopiero wtedy, gdy ustalony przez nabywcę kurs spotka się z kursem na rynku) bądź w określonym przez użytkownika dniu.

Kto korzysta z kantorów wymiany walut online?

Kantory internetowe to usługa dla osób lubiących komfort i ogromną wolność w zarządzaniu swoimi funduszami. Korzystają z nich również kredytobiorcy spłacający zobowiązania w walucie obcej i osoby zatrudnione bądź studiujące za granicą. Jednakże nim zdecydujemy się powierzyć swoje pieniądze kantorowi online, warto zbadać jego reputację i bezpieczeństwo, m.in. poprzez weryfikację na stronie KNF, czy jest on wpisany do rejestru Komisji jako instytucja płatnicza.