System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Jeżeli jesteś zainteresowany systemem SWIFT, koniecznie skieruj się tu.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z fundamentów sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

Po co nam system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny stosowany dzisiaj system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce funkcjonują także z systemów: SORBNET, Elixir oraz SEPA.Na całym świecie funkcjonują również przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego państwa.

Co jest zatem główną zaletą systemu SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]