Akcesoria do jazdy konnej – buty jeździeckie

Zobacz, gdzie kupić buty jeździeckie

Jazda konna z roku na rok zyskuje na popularności. Rzecz jasna nie jest to dziwne – szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę liczne atuty tej dziedziny sportu. Główne z nich to: trening odpowiedniej postawy, polepszenie kondycji, a także rozwój wszystkich układu mięśniowego. Poza tym ma dobroczynne działanie na samopoczucie: zwiększa poczucie odpowiedzialności, niweluje stres oraz wspiera zacieśnianie bliskich relacji. Żeby jednak całkowicie korzystać z dobrodziejstwa jazdy konnej, musimy odpowiednio dobrać odzież i buty jeździeckie. Na co uważać przy zakupie tych ostatnich?

Buty jeździeckie – sztyblety czy oficerki?

Wyróżnia się 2 podstawowe typy butów do jazdy konnej: sztyblety i oficerki. Pierwsze są zdecydowanie krótsze – sięgają nieco powyżej kostki. Oficerki to zaś obuwie nadzwyczaj wysokie, sięgające za kolano. Dlatego dają ochronę większej powierzchni nogi, redukując zagrożenie powstawania sińców i zadrapań. Sztyblety to mniejszy koszt od oficerek, niemniej jednak decydując się na ich kupno, powinno się pamiętać o tym, by wyposażyć się także w ochraniacze nóg – czapsy ewentualnie sztylpy.

Z czego szyje się buty jeździeckie?

Podczas wyboru butów do jazdy konnej, musimy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego są one wykonane. Na rynku znajdziemy obuwie zrobione ze skóry oraz jej różnych imitacji. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej kosztowne, jednak opłaca się je wybrać ze względu na zwiększoną wytrzymałość i możliwość dopasowania się buta do konturu stopy właściciela. Zalecane są zwłaszcza buty ze skóry cielęcej, która jest delikatna i błyskawicznie przybiera docelowy kształt. Skóra bydlęca pod tym względem wypada nieznacznie gorzej, niemniej jednak jej plusem jest niższa cena.

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]