Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Kantar to element uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do profilu i rozmiaru głowy konia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak zatem znaleźć właściwy kantar dla konia? Na które jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach odnajdziemy różne typy kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane też halterami, są polecane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad koniem. Dla konia o wiele bardziej wygodny jest natomiast kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład sztucznym albo naturalnym futrem, które można odczepić celem umycia. Taki kantar świetnie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do koni fryzyjskich, arabskich, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]