Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Jeśli potrzebujesz kasków jeździeckich, odwiedź tę stronę

Jazda konna należy do tych dziedzin sportu, w których ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, przez sporą wysokość i prędkość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na urazy podatna jest szczególnie głowa jeźdźca, która obligatoryjnie musi być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jeździectwa można kupić dwa rodzaje ochrony na głowę – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski do jazdy konnej? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest przeważnie wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednakże tak solidnej ochrony jak kask, przez co rekomendowany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowców, który ma atesty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najważniejsza kwestia przy wyborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask musi posiadać stosowne certyfikaty oraz być idealnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca lub pozwalać na regulację rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i ustrzeże od zabrudzeń. Nabywając kask nie warto także iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszej miejscowości nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]