Kwestia pyłu zawieszonego w atmosferze zagościła już w świadomości przeciętnego Polaka i z rzadka jest bagatelizowana. Obywatela Polski mają świadomość, że czystość powietrza, którym codziennie oddychamy, bezpośrednio oddziałuje na nasze zdrowie. Aczkolwiek tak długo jak nie będą wprowadzone efektywne rozwiązania, każdy musi samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, np. poprzez używanie oczyszczacza powietrza.
Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie przydatne mieszkańcom dużych aglomeracji
Im bardziej rozwinięty region, tym bardziej prawdopodobne jest zagrożenie obecności znacznego stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Na rozwój wielu schorzeń płuc podatni są szczególnie mieszkańcy większych aglomeracji miejskich oraz okolic w pobliżu fabryk wypuszczających do atmosfery spore ilości pyłów zawieszonych. Codzienne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczne zmniejszenie szkodliwego wpływu pyłów na zdrowie. I nie jest to już nowość na rodzimym rynku – oczyszczacze powietrza wielu renomowanych producentów, jak np. Wood’s, AirFree bądź Meaco, od lat obecne są w ofercie polskich sklepów. Co istotne, poza wyłapywaniem z powietrza zanieczyszczeń, nierzadko posiadają one także inne pożyteczne funkcje.
Detekcja CO2 oraz jonizacja – inne funkcje oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza produkowane są w rozmaitych rozmiarach, wobec tego bez trudu dostaniemy sprzęt odpowiednie do danej kubatury wnętrza. Są to urządzenia względnie nieduże, zatem swobodnie daje się je przesuwać między pokojami. Poza eliminowaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, wychwytują one też grzyby oraz bakterie, które mogą być źródłem szeregu chorób czy też reakcji alergicznych, a także groźny benzen. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża powietrze, co wytwarza w domu orzeźwiającą atmosferę, a jednocześnie przynosi głębszy sen. Część oczyszczaczy ma również detektory alarmujące o obecności CO2. Zakup oczyszczacza powietrza rekomenduje się głównie alergikom.