Szukasz warzyw kiszonych? Sprawdź artmankiszonki.pl.
Warzywa kiszone są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański smakołyk, nieczęsto wykorzystywany w pozostałych częściach świata. Jednak kiszone przetwory z warzyw lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w obu Amerykach oraz w Azji.
Dlaczego kwaszonki cieszą się popularnością?
Badacze historii uznali, iż metoda konserwowania pokarmów przez ich przechowywanie w soli, w zlewie z octu albo w solance, znana jest ludzkości od przeszło czterech tysiące lat. Ta metoda najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a na terenach antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niskie pH zawiesiny, w której się go zanurza, powstrzymuje rozmnażanie się bakterii powodujących gnicie. Kilkaset lat temu był to perfekcyjny sposób, aby zwiększyć okres zdatności do spożycia ryb, mięsa i warzyw niekiedy o kilkadziesiąt tygodni. W wyniku tego wynikła tradycja produkowania m.in. kiszonek z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Wyróżniają się one między innymi ogromną zawartością witaminy C, dlatego też żeglarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Ciekawostką jest, iż po polsku kwaszonki z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z topinamburu lub ziemniaków.
Kiszone przetwory z warzyw w Polsce i na świecie
Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni zasadniczo na wszystkich kontynentach, także w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się dużą popularnością. Jednakże ogórki kiszone są tam prawdopodobnie nadzwyczaj lubianym dodatkiem do hamburgerów, kanapek oraz hot-dogów. Nad Wisłą oprócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraczki, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Lecz to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. cebulę, paprykę, a także owoce (przykładowo cytryny), a niekiedy nawet ryby.
Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się podstawą albo ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów narodowych. Warto pamiętać, iż smak kiszonych przetworów bywa inny w oddalonych od siebie krajach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, z których korzysta się w procesie kwaszenia. W efekcie ogórek przygotowany według tradycyjnego polskiego przepisu, miał odmienny smak niż ten zakiszony np. w Indiach.
Dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]