Sztuka ludowa w naszych domach – drewniane anioły i szopki krakowskie

Dzieła kreowane przez rodzimych artystów regionalnych, wyjątkowo ekspresyjne, ale i o całkiem prostym wyglądzie, od zawsze zachwycają odbiorców. Nawet dziś prawie każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można uznać za przykład sztuki ludowej.

Anioły drewniane – alegoria troski, dobra i ochrony

Rzeźba w drewnie od zawsze była znaczącą częścią rodzimej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były przeważnie z religią – w siołach i niewielkich miasteczkach powstawały tysiące kapliczek, które regionalni artyści wypełniali „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, łatwego w obróbce drewna. I choć dzisiaj nieczęsto stawia się tego typu kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w takiej estetyce odnalazły swoje miejsce jako ozdoba domów. Czemu jednak anioły? Gdyż to alegoria bezpieczeństwa, dobra oraz troskliwości. Taka rzeźba od razu asocjuje się z protektorem domowych pieleszy. Anioły drewniane wyrzeźbione w duchu sztuki naiwnej wyróżniają się wyrazistymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są unikalne. Nic zatem dziwnego, że są one też jedną z ulubionych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – od zawsze związane z miastem Kraków

Drugim przedstawicielem polskiego rękodzieła jest szopka krakowska. Szopki są silnie powiązane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Są wykonywane z lekkich półproduktów, z reguły z kolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem przypominają charakterystyczne krakowskie zabytki. Od lat 30-tych XX w. w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów parających się ich budową od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w przeróżnych rozmiarach. Te konkursowe osiągają nawet kilka metrów wysokości, jakkolwiek jednakowo modne są też małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Bożego Narodzenia umieszczają pod choinką.

Zdjęcie dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl