Typy łańcuchów zimowych

Szukasz łańcuchów samochodowych? Koniecznie odwiedź ten adres

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]