Żywność ekologiczna – czym różni się od konwencjonalnej?

Chcesz kupić żywność ekologiczną? Koniecznie odwiedź ten adres.

Od szybkiego rozwoju branży spożywczej, który rozpoczął się w XX wieku, produkty konsumowane przez nas każdego dnia zaczęto nagminnie wypełniać licznymi związkami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z poszerzającą się świadomością odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jak może to oddziaływać na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz częściej szukają oni artykułów wytworzonych z żywności ekologicznej.

Żywność ekologiczna – rośliny kultywowane z zachowaniem kluczowych reguł rolnictwa ekologicznego

Aby jakiś wyrób dostępny w Polsce mógł zwać się „eko”, musi spełnić wiele przesłanek. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wykonane muszą pozyskać konkretne certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego instytucje. Nadrzędnym jednakże atrybutem spożywczych artykułów eko jest to, iż wykorzystane do ich przyrządzenia owoce i warzywa hodowano według kluczowych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów mogących mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które też są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre bowiem nawozy powodują odkwaszenie gleby czy zatruwają wody gruntowe, a natryski upraw syntetycznymi pestycydami nierzadko powodują np. śmierć pożytecznych owadów. Natomiast ekologiczna uprawa powoduje, że warzywa oraz owoce cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to oznacza, że mniej tych niezdrowych substancji przedostanie się do ciała ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na opakowaniu eko żywności

Przetwory eko podlegają nieprzerwanej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym także w czasie magazynowania i przewozu. Co ważne, jeśli przetwór spełnia warunki, jego producent prócz rutynowych informacji między innymi o temperaturze składowania, możliwych alergenach, wadze netto, kraju produkcji składników oraz dacie zdatności do spożycia, musi dodatkowo bezwzględnie podać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc liść ułożony z gwiazd. Szukając ekologicznych przetworów należy zatem czytać uważnie etykiety wyrobów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o przyznanych certyfikatach.

Dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]