Kartkując foldery sklepów meblowych często widzimy w ich ofercie działy prezentujące fotele dla graczy. Gros konsumentów przeważnie nie dostrzega różnic między fotelami do grania a fotelami biurowymi, ale zapaleni gamerzy wiedzą, iż odpowiedni fotel gamingowy jest niezastąpiony, bo dostrzegalnie zwiększa komfort rozgrywki.
Fotele do grania – stabilność, wytrzymałość i możliwość dostosowania
W ciągu minionych trzydzieści lat gry komputerowe zyskały niesamowitą popularność i w mgnieniu oka wyprowadziły się z salonów gier do mieszkań graczy. Rozwinął się także e-sport i coraz większy odsetek osób nie tylko po prostu wpada w świat gier dla przyjemności, lecz wręcz spędza przed komputerem kilkanaście godzin tygodniowo trenując do kolejnych rozgrywek. Z tego też powodu nieodzowne im są perfekcyjnie zaprojektowane krzesła gamingowe, których podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie graczom dobrego podparcia przy równoczesnym zachowaniu maksymalnej wygody w czasie kilkugodzinnych rozgrywek. Na co więc zwrócić uwagę szukając fotela gamingowego? W pierwszej kolejności sprawdź, w jakim zakresie umożliwia on ustawienie poszczególnych modułów wpływających na jego funkcjonalność, czyli na wysokość podłokietników, zagłówka i siedzenia, rozłożenie poduszek na odcinku lędźwiowym i piersiowym oraz kąt minimalnego i maksymalnego odchylenia oparcia. Istotne są też surowce z jakich wyprodukowany jest taki fotel – musi być stabilny, wytrzymały nawet na ogromne obciążenia, a na obszarach stykających się bezpośrednio z ciałem gracza (np. na zagłówkach) powinien być pokryty materiałem, który nie wywoła podrażnienia czy zadrapania skóry.
Fotele dla graczy – z czego wynikają różnice cen?
Koszt zakupu krzesła gamingowego nie jest niski – cena najtańszych foteli z tej kategorii oscyluje na poziomie 350 zł, a w przypadku modeli wysokiej jakości może mocno przekroczyć granicę 1000 zł. Skąd wynika taka rozpiętość cen? Tanie modele krzesła gamingowe są wykonane z materiałów gorszej jakości i przeważnie dają nieznaczną możliwość regulacji, ale bez trudu zaspokoją wymagania graczy, którzy spędzają przed komputerem maksymalnie kilkanaście godzin w tygodniu. Modele zaprojektowane dla zawodowych graczy są często powleczone bardzo trwałą naturalną skórą, mają większy zakres regulacji pojedynczych elementów, są w stanie wytrzymać wysokie obciążenia (nawet do 150 kilogramów!) oraz mają takie udogodnienia, jak uchwyty na napoje, kieszonki na drobiazgi czy podnóżki.