Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Dowiedz się więcej o szalunkach traconych

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich w przypadku wylewania ścian z betonu – wtenczas są one potrzebne do tego, żeby nadać im należyty kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przelotów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, którą można użyć powtórnie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość wykonawców oraz inwestorów stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z drewna, metalu bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Na ogół jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę spajają belki, narożniki, głowice ze aluminium lub stali i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Firmy często parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które zazwyczaj oferują inne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]