Co mają na celu badania operatorów?

Zleć badania operatorów Bielsko na http://bit.ly/2xJ7hte.

Kiedy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Obowiązek taki prawo nakłada również na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa precyzyjnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, kłopotami ze wzrokiem czy niedostatecznie szybką reakcją. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że przeprowadzanie tego typu testów jest tak istotne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, stosowana jest również specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]