Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu lokatorów.

Komu powierzyć wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zostawić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w danej sytuacji. Wszak zastosowanie właściwych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest również drobiazgowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Metody zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie izolacji fundamentów też należy zlecić profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też zastosowanie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych własności wodochronnych. Niepoprawne ukończenie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.