Jak dbać o okna zabytkowe?

Jeśli chcesz kupić zabytkowe okna, skieruj się na ten adres.

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo lepiej niż te wytwarzane współcześnie i są wielką ozdobą budynków. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia dobra strona, a na ich wartość w znacznej mierze rzutuje również metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samemu z zastosowaniem dostępnych w markecie materiałów. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są też otwierane od góry, co sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który posiada wiele atutów, ale potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym łatwo go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – ten typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już rzadko spotykanych, technologii. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]