Komu zlecić osuszanie fundamentów?

Nawet gdy budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, że z biegiem czasu ściany będzie penetrować wilgoć. Może się to zdarzyć również nagle w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną lub z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w następstwie źle wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – najpierw rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie świadczy od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak łazienki, niewietrzone piwnice czy kuchnie wykwitająca na murach pleśń jest częściej efektem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu bądź dachu. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury budowli lub gdy doszło do zalania w następstwie powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla ekspertów z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Eksperci, którzy posiadają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od analizy przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do wybrania słusznych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki pęcznieją i wykruszają się, a na murach wykwitają plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w ściany. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda wspina się wysoko – czasami wręcz na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, zwłaszcza w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić przywracając hydroizolację poziomą ścian, która wstrzyma wznoszenie się wilgoci ku górze. Następnym etapem, oczywiście po właściwym przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie fundamentów polega czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zdegradowanej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej bądź papy termozgrzewalnej, a następnie naniesienie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W wielu przypadkach niezbędne będzie także odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją innych modułów budynków, jak przepusty kabli, przepusty rur oraz ściany żelbetowe.