Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z prawem powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]