Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednak dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.